Urologia i nefrologia

Czy wiesz, że SUK (syndrom urologiczny kotów) to  częsta choroba występująca u kotów domowych?

U człowieka stres powoduje choroby p.pokarmowego, a u kota cierpi pęcherz moczowy.

Koty to kosmici, każdy wie. Są zwierzętami bardzo wrażliwymi i emocjonalnymi. Stres może u nich wywołać każde, nawet najdrobniejsze zdarzenie, nawet przemeblowanie, przestawienie kwiatka na parapecie, przycięcie drzewa za oknem.

W konsekwencji przewlekłego stresu rozwija się stan zapalny pęcherza moczowego powodowany zmianą pH moczu i rozwoju kryształów/ kamieni moczowych.

Jeżeli Twój kot częściej chodzi do kuwety, lub załatwia się poza kuwetą, wypija więcej wody, czy interesuje się okolicą pod ogonem- może to być objaw zapalenia dróg moczowych.

Zdarza się jednak, że koty długo nie pokazują objawów chorobowych. Dlatego profilaktyczne badania moczu, które możemy wykonać na miejscu pozwalają nam wykryć problem zanim rozwiną się kamienie, a dzięki temu uniknąć zabiegu chirurgicznego.

Czy wiesz, że niewydolność nerek dotyka często koty starsze? Niestety koty bardzo długo nie pokazują, że coś jest nie tak. Zwykle objawy takie jak brak apetytu, zapalenie jamy ustnej czy zwiększona ilość oddawanego moczu- czyli to, co często sugeruje nam problemy z nerkami, pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy niewiele możemy już zrobić dla pacjenta.

Dlatego u kotów szczególnie ważne jest regularne wykonywanie przeglądowych badań krwi przynajmniej 1 x rok.
SDMA- parametr wczesnego wykrywania niewydolności nerek, umożliwia wykrycie problemów nefrologicznych zanim pojawią się objawy kliniczne.
Dzięki nowoczesnemu analizatorowi Catalyst, poziom SDMA możemy zbadać na miejscu i uzyskać wynik w 10 minut.
Czy wiesz, że przerost prostaty  u samców powoduje utrudnione oddawanie moczu i kału. Powiększony gruczoł krokowy uciska na cewkę moczową i prostnicę, zwężając ich światło. U psów samców trudno jest właścicielom ocenić, czy zwierzak ma problemy z siusianiem („kropelkowanie”), ponieważ zwyczajowo, pies często podnosi łapę przy każdym napotkanym krzaku i nie wiemy, czy zaznacza teren, czy po prostu próbuje opróżnić pęcherz. Z tego powodu właściciele zazwyczaj zgłaszają się gdy choroba jest już zaawansowana- pojawia się krew w moczu lub ewidentny problem z załatwianiem się.

Profilaktyczna kastracja w młodym wieku zniweluje ryzyko wystąpienia przerostu prostaty u geriatryka. A jak wiadomo, im młodsze zwierzę, tym mniejsze ryzyko anestezjologiczne.
 

Kiedy się zgłosić:

  • u kotów powinno się wykonywać profilaktyczne badania moczu 1 x 6 miesięcy

  • profilaktyczne USG układu moczowo płciowego u każdego niekastrowanego samca zaleca się wykonywać 1 x rok

  • kot często wchodzi do kuwety/ pies potrzebuje częstszych spacerów

  • oddaje dużo moczu/ mało siusia

  • dużo pije

  • interesuje się okolicą podogonową

  • mocz ma nietypowy kolor lub nieprzyjemny zapach

Dla kogo ten zabieg?
koty
psy
Kto wykonuje zabieg?
kadra
Lek. Wet.
Barbara Letiarin

Ukończyła wydział Medycyny Weterynaryjnej na UP we Wrocławiu w 2012 roku.

kadra
Lek. Wet.
Ilona Pałosz

Ukończyła wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w 2015 roku.