Stomatologia
Czy wiesz, że kamień nazębny odkłada się znacznie szybciej u psów małych ras niż u psów dużych? Kamień nazębny jest również częstym problemem u kotów.
Regularne stosowanie preparatów do pielęgnacji jamy ustnej w znacznym stopniu spowalnia proces odkładania kamienia nazębnego i zmniejsza ryzyko rozwoju stanu zapalnego dziąseł i przyzębia.
Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej? Kamień nazębny to płytka bakteryjna wysycona solami mineralnymi. Podczas przełykania pokarmu lub śliny zwierzę połyka również bakterie nagromadzone w kamieniu nazębnym. Może to prowadzić do rozwoju stanu zapalnego przewodu pokarmowego, a nawet zapalenia mięśnia sercowego lub sepsy! U ludzi najczęstszą przyczyną zgonów powodowanych sepsą organizmu jest właśnie kamień nazębny.
Z tego powodu zaleca się regularne, profilaktyczne wizyty stomatologiczne 1 x 6 miesięcy. Lekarz weterynarii oceni kondycję jamy ustnej, stan uzębienia, doradzi stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Jeżeli wystąpi konieczność, zaproponuje przeprowadzenie sanacji jamy ustnej- usunięcie kamienia nazębnego.
Gdy profilaktyka nie wystarcza, konieczne jest leczenie. Uzębienie u naszych czworonożnych podopiecznych niestety wciąż jest zaniedbywane a konieczność pielęgnacji zębów bywa bagatelizowana. Regularnie trafiają do nas pacjenci z powodu „brzydkiego zapachu z pyska”. Gdy spoglądamy do pyska, okazuje się, że zęby pokryte są obfitym kamieniem nazębnym, dziąsła objęte silnym stanem zapalnym, a zwierzę ma problemy z gryzieniem pokarmu. W takiej sytuacji jedyne co możemy zalecić to zabieg- ściągnięcie kamienia nazębnego, niestety zwykle konieczne jest również usunięcie chorych zębów i antybiotykoterapia…3
Czy wiesz, że po każdej ekstrakcji zęba powinno się wykonywać specjalistyczne zdjęcie RTG okolicy miejsca po ekstrakcji?
Mleczaki i korzenie zębów stałych u psa i kota są bardzo kruche i wąskie. Dlatego łatwo jest pozostawić malutki korzenia podczas zabiegu.
Wykonujemy zdjęcia RTG przy każdej ekstrakcji, dzięki czemu mamy pewność, że nasze zabiegi są robione profesjonalnie. Posiadamy wysokiej klasy aparat RTG do zdjęć stomatologicznych, połączony z programem komputerowym umożliwiających nam przechowywanie bardzo skrupulatnych kartotek stomatologicznych naszych pacjentów.
Czy wiesz, że u zajęczaków i gryzoni częstym problemem jest przerost zębów? Rosną one około 8 mm miesięcznie i jeżeli nie są odpowiednio ścierane, powodują problemy z pobieraniem pokarmu, a ich ostre korony mogą ranić policzki i język. Zbyt długa może być zarówno korona jak i korzeń zęba.
Możemy w łatwy sposób ocenić stan uzębienia małego ssaka poprzez oglądanie jamy ustnej i wykonując specjalistyczne, stomatologiczne zdjęcia RTG.
Kiedy się zgłosić:
-
zaleca się kontrole u każdego szczenięcia podczas wymiany zębów mlecznych na stałe
-
profilaktycznie wskazana jest kontrola uzębienia 1 x 6 miesięcy
-
nieprzyjemny zapach z pyska
-
zaczerwienione dziąsła
-
ślinienie
-
trudności przy pobieraniu pokarmu
chirurg, stomatolog
Walery Konczakowski
Ukończył medycynę weterynaryjną w 2007 roku na Uniwersytecie Rolniczym W Białej Cerkeii (Ukraina). W 2008 roku nostryfikował dyplom w Polsce.