Endokrynologia

Współczesny świat to era chorób endokrynologicznych. Choroby tarczycy, choroby nadnerczy (nadczynność/ niedoczynność kory nadnerczy), czy cukrzyca  to najczęstsze przyczyny wizyt u lekarza weterynarii związane z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Czy wiesz, że niedoczynność tarczycy dotyka najczęściej psy? Problem może się pojawić już w młodym wieku. Kojarzy nam się z otyłością, spadkiem wydolności fizycznej czy nienajlepszym stanem okrywy włosowej. Ale może pojawiać się też szereg objawów, których się nie spodziewamy. Pies z niedoczynnością tarczycy może mieć również objawy padaczkowe, niedowład kończyn, czy nietrzymanie moczu.

Nadczynność tarczycy dotyka głównie koty i zwykle jest związana z rozrostem nowotworowym płata tarczycy. Dotyka głównie starsze koty. Szybkie zdiagnozowanie choroby może pozwolić wydłużyć życie naszego pacjenta, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne  kociego seniora u lekarza weterynarii.

Czy wiesz, że koty są gatunkiem predysponowanym do wystąpienia cukrzycy?
Dlatego u każdego dorosłego kota wykonujemy profilaktycznie badania krwi poszerzone o specyficzny enzym FRUKTOZAMINA- który pozwala nam wykryć podniesiony poziom cukru i zdiagnozować cukrzycę, zanim rozwiną się zaawansowane objawy.

Badania wykonujemy na miejscu i uzyskujemy wyniki w ciągu kilku minut. To znacznie ułatwia i przyspiesza rozpoznanie.

Czy wiesz, że choroba Addisona (niedoczynność kory nadnerczy) może  „imitować” wszelkie inne choroby i daje szereg niespecyficznych objawów? Dlatego tak trudno jest ją rozpoznać i wykryć. Może powodować biegunki, choroby serca, wyłysienia, zaburzenia gastryczne.

Wiedząc jakie badania należy wykonać, szybko jesteśmy w stanie rozwikłać zagadkę i wprowadzić prawidłowe leczenie.

Badania diagnostyczne wykonujemy na miejscu i uzyskujemy wyniki w ciągu 10 minut, co wpływa na skuteczność  naszego leczenia.
 

Kiedy przyjść:

  • profilaktyczne wizyty i przeglądowe badania krwi zaleca się rutyno 1 x rok

  • szersze profil badań krwi zaleca się u każdego pacjenta geriatrycznego co najmniej 1 x rok

  • zwierzę chudnie/ tyje bez zmiany diety

  • sierść jest matowa, lub pojawiają się symetryczne wyłysienia

  • dużo pije/ dużo siusia

  • pojawiają się biegunki

Dla kogo ten zabieg?
koty
psy