Diagnostyka układu mięśniowo - szkieletowego

Czy wiesz, że prawidłowy rozwój układu mięśniowo- szkieletowego ma wpływ na komfortowe funkcjonowanie psa w wieku dorosłym?

Choroby takie jak dysplazja bioder to problem wieku rozwojowego i zdiagnozowanie go u szczenięcia (zanim pojawią się objawy kliniczne takie jak kulawizny), jest niezbędne w celu wprowadzenia prawidłowego leczenia.

Ocenę rozwoju układu mięśniowo- szkieletowego powinno się przeprowadzać u każdego szczenięcia podczas rutynowej wizyty lekarskiej.

Czy wiesz, że zwyrodnienie kręgosłupa i stawów dotykają starsze zwierzęta równie często jak człowieka? Często wydaje nam się, że nasz pies/ kot jest „leniwy”, lub mało chodzi ponieważ jest stary i w związku z tym słabszy. Jednak badania u lekarza weterynarii mogą wykazać, że niechęć do poruszania się wynika ze zmian zwyrodnieniowych.

Wprowadzenie odpowiedniego leczenia znacznie poprawi komfort życia.

Pełną diagnostykę układu mięśniowo- szkieletowego przeprowadza się na podstawie oceny w ruchu, badania palpacyjnego u pacjenta stojącego a także badania w premedykacji („głupim jasiu”): ocena ruchomości stawów i RTG kośćca.



Kiedy się zgłosić:

  • rutynowo u każdego szczenięcia/ kocięcia

  • rutynowo u każdego pacjenta geriatrycznego

  • gdy zauważamy niechęć do poruszania się/ kulawiznę

Dla kogo ten zabieg?
koty
psy
Kto wykonuje zabieg?
kadra
Lek. Wet.
Ilona Pałosz

Ukończyła wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w 2015 roku.